KediHimalayan kategorisinde ilan bulunamadı.
  • Görünüm
İlan Başlığı CinsiyetiKimden Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.

Himalayan

Himalayan kedisi Siyam kedileri ile İran kedilerinin çiftleştirilmesi sonucunda oluşmuş bir ırktır. 1931 yılından sonra tanınmaya başlamış bir kedi ırkıdır. Bu ırk hem İran kedilerinin hem de Siyam kedilerinin özelliklerini taşır ve sanırız en fazla dikkat çeken yönü de budur. Özellikle Amerikan ve İngiliz kedi üreticilerinin yoğun ilgi gösterdiği bir ırktır.

Son derece sessiz, sakin ve kendi halinde bir kedidir ve sizlere evlerde çok fazla problem oluşturmaz. Sadece bakımı diğer kedilere oranla biraz daha zor ve zahmetlidir. Kürk yapısı hem uzun hem de oldukça narindir. Bu sebeple neredeyse her gün taranması gerekir. Bu işlem sırasında da ekstra dikkatli olunmasında fayda vardır.

Ayrıca çok titiz ve dikkatli bir kedi olduğundan her gün kumunun değiştirilmesi gerekir. Aksi halde yani kum kirli olduğunda o kutuya girmeyecektir. Bu kedilerde sıklıkla görülen göz akıntısı onların sağlığını olumsuz etkiler. Bu yüzden her gün gözlerinin temizlenmesi iyi olacaktır.

Himalayan özellikleri

Himalayan özellikleri incelendiğinde fiziksel olarak kilolarının 3-6 kg arasında değiştiği söylenebilir. Ortalama yaşam süreleri 9-15 yıl arasındadır ve bakım, yaşam koşulları gibi durumlarda değişiklik gösterir.

Karakter özelliklerine bakıldığında hem İran hem de Siyam kedilerinin özelliklerini barındırdığı görülür. Sakin, sessiz ve sevimli bir mizacı vardır. Evlerde özellikle bir nokta belirler ve buradan daha fazla vakit geçirirler. Ayrıca kucakta olmaktan da çok büyük keyif aldıklarını söyleyebiliriz. Oynamayı çok sevmese de avcı yetenekleri olduğu için özellikle renkli ve tüylü oyuncaklar her daim dikkatini çekecek ve oynamak isteyecektir. Gürültülü ortamlardan nefret eder ve bu durumda kaçma eğilimi gösterebilir.

Himalayan fiyatı

Himalayan fiyatı incelendiğinde ülkemizde ortalama 750 TL ile 2.000 TL arasında değiştiği görülür. Kedilerin fiyatını yavruluk durumları, rengi ve şecere durumları gibi detaylar etkilemektedir.

Himalayan sahibinden ilanları sayesinde kolaylıkla bulunabilen bir kedi ırkıdır. BU kediyi rahatlıkla sahiplenebilir ve evinizde besleyebilirsiniz. Elinizde yavru bir kedi varsa onun ilanlarını da yükleyerek yeni bir sahip bulmasını sağlayabilirsiniz.