Kediİran Kedisi kategorisinde 3 ilan bulundu.
  • Görünüm
İlan Başlığı CinsiyetiKimden Fiyat İlan Tarihi Adres

İran Kedisi

İran Kedisi adından anlaşılacağı üzere İran kökenli bir kedi olmaktadır. Bu kedi ırkı İran’dan tüm dünyaya yayılmıştır. Tüyleri çok yoğun ve aynı zamanda yumuşak olduğu için pofuduk olarak da adlandırılır. Vücudunda da neredeyse her bölgesi tüylüdür.

Bu kedilerin orta boy olduğunu ve bacaklarının da kısa olduğunu söyleyebiliriz. En belirgin özellikleri kalkık ve basık burunları olmaktadır. Ortalama yaşam süreleri 12-17 yıl arasında değişmektedir. Uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için uygun mamalarla beslenmesi gerekir.

Bakımı söz konusu olduğunda sağlık üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Diğer kedi tülerine göre daha fazla veteriner kontörlü yapılır ve daha fazla muayene edilir. Hareketsiz bir kedi olduğundan dolayı kilo almaya oldukça elverişli bir kedidir. Kilosu kontrol altında tutulmazsa da sağlık sorunları yaşayabilir. Tüyleri ile meşhur olan bir kedi olduğundan rutin olarak mutlaka tüy bakımlarının yapılması gerekir.

İran Kedisi özellikleri

İran Kedisi özellikleri incelendiğinde hareketli, oyuncu veya ortalığı karıştıran bir ırk olmadığı görülür. Genel olarak sakin, uyumlu ve hareketsiz bir kedidir. Biraz rahatına düşkün olduğunu söyleyebiliriz. Eğer evde sessiz, sakin ve olaysız bir kedi istiyorsanız İran kedileri son derece uygundur. Evde yaşamaya kolay adapte olur ve aynı zamanda diğer hayvanlarla da uyum içinde yaşayabilir. Gürültüden pek hoşlanmaz ve genellikle sessizliği sever.

Sağlıklı ve yetişkin bir İran kedisinin ortalama kilosu 4-6 kg arasında değişir. Boyları ise yetişkinlik dönemlerine gelindiğinde ortalama 24-38 cm arasında olur. Tüyleri beyaz, siyah, krem, sarı, mavi, duman rengi olabilir.

İran Kedisi fiyatı

İran Kedisi fiyatı düşünüldüğünde özel bir ırk olduğu için çok pahalı olabileceği gibi bir yanılgı oluşur. Ancak ülkemizde yavru bir kedinin ortalama fiyatı 1.000 TL ile 3.000 TL arasında değişmektedir. Bu rakam birçok ırktan daha uygundur. 

İran Kedisi sahibinden ilanlarını inceleyerek sizler de rahatlıkla bu sevimli kediyi sahiplenebilirsiniz. Ülkemizde çok fazla bu ırka yönelik ilan bulabilirsiniz. Zaten oldukça popüler bir kedi türüdür. Eğer sizin elinizde bir kedi varsa ve yeni bir yuva bulmasını istiyorsanız da sizler de aynı şekilde kedinin ilanlarını ekleyebilirsiniz