KediSfenks kategorisinde ilan bulunamadı.
  • Görünüm
İlan Başlığı CinsiyetiKimden Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.

Sfenks

Sfenks tüysüz kedi olarak bilinir ve tüysüz olan nadir kedi ırklarından biridir. Ana vatanının Kanada olduğunu söyleyebiliriz. Görüntüsü her ne kadar soğuk ve biraz ürkütücü olsa da aslında sahiplerine karşı çok sıcak kanlılardır. Ayrıca çok sakin bir mizacının olduğunu da söyleyebiliriz.

Bu kedi ırkı farklı türlerin birleştirilmeye çalışılması sırasında tesadüfen ortaya çıkmıştır. Tüysüz olması sebebiyle hem kedi severlerin hem de üreticilerin hemen dikkatini çekmiştir. Boyutuna bakıldığında büyük ve orta boy arasında bir yerde olduğu görülür. Tüysüz olması sebebiyle ilginç bir görüntüye sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Kürkü neredeyse hiç yoktur ancak yine de bakım zorunluluğu vardır. Öncelikle tüyleri olmadığı için haftada bir kez mutlaka banyo yaptırılması gerekir. Ayrıca güneşten mutlaka korunması gerekir. Fazla güneş ışığına maruz kaldığında cildinde güneş yanıkları oluşabilir. Onun dışında güçlü bir yapısı olduğunu söyleyebiliriz.

Sfenks özellikleri

Sfenks özellikleri incelendiğinde orta boya daha yakın olduğu görülür. Ayrıca onu ilginç gösteren, sivri ve dik kulakları vardır. Gözlerinin aralığı çok geniştir ve yuvarlaktır. Genel görüntüsü, Mısır sfenkslerini andırdığından dolayı bu şekilde anılırlar. Tüyleri olmadığı için soğuğa karşı oldukça hassas olduklarını söyleyebiliriz.

Tüyleri uzaktan hiç yok gibi görünür ancak dokunduğunuzda az da olsa tüylerinin olduğu görülür. Ayrıca kırışık görüntüye sahip olması da onu ilginç kılan diğer fiziksel özelliklerinden biridir. Ortalama ömrü 9-10 yıl arasında değişir ancak çok iyi bir bakım sayesinde bu süre 14-15 yılı bulabilir.

Asil ve çok durgun görünen bu kedi ırkı bunun tam aksine oldukça hareketli ve akrobatiktir. Tırmanma, dengede durma ve sahibinin omuzlarında durma gibi konularda çok yeteneklidir.

Sfenks fiyatı

Sfenks fiyatı ortalama 3.000 TL ile 5.000 TL arasında değişmektedir. Nadir bir kedi türü olduğundan her yerde bulunamayacağını söyleyebiliriz.

Sfenks sahibinden ilanları kolay bulunamaz. Bu yüzden biraz araştırma yapmanız ve detaylı incelemeniz gerekir. Tabi yine de bu ilanları bulmanın imkânsız olmadığını söyleyebiliriz. Yani yine bu kediye dair ilanları rahatlıkla bulabilir ve kedileri sahiplenebilirsiniz. Elinizde yavru bir kedi varsa sizler de onun ilanını yükleyebilirsiniz.