KediTekir kategorisinde 3 ilan bulundu.
  • Görünüm
İlan Başlığı CinsiyetiKimden Fiyat İlan Tarihi Adres

Tekir

Tekir kendileri saf bir cins değildir ve genelde sokakta görmeye alışkın olduğumuz bir kedidir. Yapılan araştırmalar sonucunda bu kedilerin, orman kedilerinden türediği ortaya çıkmıştır. Bu kedilerin Anavatanı Anadolu olarak bilinmektedir. Genel olarak ortaya çıkış tarihi bilinmemektedir bu kedinin ayrıca kendi içinde birçok farklı türü vardır.

Daha çok sokaklarda görmeye alışkın olduğumuz bu kedilerin zorlu koşullara karşı oldukça dayanıklı olduğunu ve hayatta kalma becerilerinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Melez kediler oldukları için çok farklı özellikleri bünyelerinde barındırırlar. Tüm tekirlerin ortak özelliği çok oyuncu ve hareketli olmalarıdır. Uyumak dışında genelde oyun oynarlar ve çok hareketlilerdir. Hem sahipleri ile hem de tek başlarına çok oynarlar. Diğer kedi cinslerine göre az ilgi beklediklerini ve evde yalnız bırakılmak gibi durumları pek önemsemediklerini söyleyebiliriz.

Oldukça zeki olduklarından yaşadıkları her ortama çok kolay bir şekilde uyum sağlarlar. Sahiplerine ve evlerine kolay adapte olurlar ancak yapıları gereği pek sosyal canlılar değillerdir. Kendi türleri dahil diğer evcil hayvanlarla pek anlaşamazlar. Eve farklı bir evcil hayvan geldiğinde, kendi alanlarını paylaşmak istemediklerinden dolayı hırçın olabilirler.

Tekirler hastalıklara ve dış ortamlara karşı oldukça dayanıklıdır. Bu da onların bakımlarını oldukça kolaylaştırmaktadır. Beslenmelerine ve gözlerine dikkat edildiği sürece uzun yıllar sağlıkla yaşayabilir.

Tekir özellikleri

Tekir özellikleri incelendiğinde fiziksel olarak desenli tüyleri olduğu görülür. Tüylerinin uzunluğu ve sıklığı değişiklik gösterir. Orta boy kedi sınıfında yer alır. Yetişkin olan tekirlerin ağırlığı ortalama 3-8 kg arasında değişir. Dişiler, erkeklere oranda hem daha küçük gövdeye hem de kafa yapısına sahiptir.

Karakter özellikleri incelendiğinde ise çok hareketli ve oyuncu oldukları görülür. Ayrıca oldukça temkinli bir yapıları vardır herhangi bir tehlike sezdiklerinde kaçma ve savunma gibi eğilimler gösterebilirler. Günün büyük bir bölümünü ya uyuyarak ya da oyun oynayarak geçirirler. Eğitilmeleri oldukça zordur.

Tekir fiyatı

Tekir fiyatı incelendiğinde öncelikle en uygun kedi ırklarından biri olduğu görülür. Ülkemizde ortalama fiyatı 200 TL ile 1.500 TL arasında değişmektedir.

Tekir sahibinden ilanları sayesinde rahatlıkla sahiplenilebilecek kedi ırklarından biridir. İlanlar incelendiğinde sahibini bekleyen çok sayıda tekirin olduğu görülür. Sizler de yavru bir kedi sahiplenmek istiyorsanız bu ilanları inceleyebilirsiniz. Ayrıca kendi kedinizin ilanlarını ekleyerek de onun yeni bir yuva bulmasını sağlayabilirsiniz.